
Отново за правоспособността при работа с храсторез
В ежедневието ползването на моторни триони, храсторези и друга аналогична земеделска и горска техника се среща много често.
В публикацията ми „Ползвате храсторез – а имате ли документ за правоспособност?“ разясних, че за този вид техника се изисква правоспособност от категория Тпс – преносима и стационарна техника. Ако работите с такава техника и персоналът има изискващата се правоспособност – добре. В противен случай ще трябва да се обърнете към фирма, която притежава удостоверение за регистрация за извършване на обучение на работещите с техниката лица. Кой има право да извършва обучения и издава документ за правоспособност можете да си припомните от друга моя публикация – „Обучение за работа с храсторез“.
Днес ще се спра на още един „тънък“ момент. Имате например моторен трион. Той е категоризиран като земеделска и горска техника. Да, ама вие не го ползвате нито в земеделието, нито в гората. А на строителен обект или във фирма, продаваща дърва за огрев. И тогава ли ви е необходим документ за правоспособност? Или можем да се задоволим само с вътрешнофирмено обучение по Наредба РД-07-2?
Подобен въпрос е зададен на страницата за въпроси и отговори на Министерството на труда и социалната политика. Краткият отговор на експертите от министерството – правоспособност е необходима, защото нормативната уредба не прави разграничение по отношение мястото на работа със съответната техника. А възможността за евентуална замяна на обучението за придобиване на правоспособност с друг вид обучение е от компетентността на Министерството на земеделието. Доколкото ми е известно, то не е правило подобно тълкуване.
Тук е важно да уточним:
- Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, със земеделска и горска техника могат да работят само лица, притежаващи съответната правоспособност.
- А съгласно чл.6, ал.1, т.5 (и чл.7, ал.5, т.4) от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд обучение по безопасност и здраве при работа се провежда на работниците и служителите, работата на които е свързана с използване, обслужване и поддържане на машини и други технически съоръжения, за които се изисква правоспособност за работа. То е с периодичност съгласно изискванията на съответните нормативни актове. Обърнете внимание – това обучение е различно от обучението по чл.6, ал.1, т.6 на същата наредба, провеждано на работници и служители, заети в дейности, които създават опасност за тяхното или на други лица здраве и живот.
С пълния текст на въпроса и отговора можете да се запознаете в нашия „ЗБУТ – Хипермаркет“, секция „Полезна информация“.
Още по темата:
Ползвате храсторез – а имате ли документ за правоспособност?
Обучение за работа с храсторез