
Инструктаж при смяна на работното място
В материала „Инструктажи“ от поредицата „ЗБУТ – Азбука“ подробно разгледах изискванията за провеждане на инструктажи по безопасност и здраве при работа.
Подзаконовият нормативен акт, регламентиращ тези изисквания, е НАРЕДБА № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (можете да ползвате безплатно копие на наредбата в нашия „ЗБУТ – Хипермаркет“).
Уместно е да припомним видовете инструктажи:
- начален;
- на работното място;
- периодичен;
- ежедневен;
- извънреден.
В практиката нерядко възникват специфични казуси, за които не могат да се открият точни регламентиращи текстове. Един от тези казуси е свързан с инструктирането на лица, преместени на друга работа. Какъв инструктаж следва да се проведе в този случай?
Отделни публикации в безбрежното интернет-пространство съветват да проведем извънреден инструктаж. Основание – чл. 16 от Наредба РД-07-2.
Действително, в чл. 16, ал.1, т.3 на наредбата е записано, че извънреден инструктаж се провежда „при промяна на технологичния процес, при въвеждане на нови машини и съоръжения, при промяна на работното място или организацията на работа“. Само че… правим ли разлика между „промяна на работно място“ и „смяна на работно място“?
Нека поясня.
Промяна на работно място:
Иван е стругар, работното му място е в стругарното помещение. За да улесни работата му, ръководството на фирмата решава да монтира в това помещение шмиргел. Налице е промяна на съществуващото работно място и на Иван трябва да се проведе и документира извънреден инструктаж съгласно установения ред в предприятието.
Смяна на работно място:
На счетоводителя Драган му писва да работи в счетоводството. Заплатата е ниска, дамският колектив не му е по сърце… Узнава, че в цех „Опаковане на готова продукция“ на фирмата търсят работници, възнаграждението е много по-високо, има допълнително материално стимулиране… Драган подава съответните документи и мечтата му се сбъдва – преназначават го. Какъв инструктаж трябва да му се проведе? Спецификите на трудовата дейност в цех „Опаковане на готова продукция“ са непознати на счетоводителя, работи се с много и различни съоръжения, инструменти и пособия – такери, пистолети за горещ въздух, палетни колички, телфери… Нямат нищо общо с папките, компютъра и сметачната машина в счетоводството.
Достатъчен ли е извънреден инструктаж и… почвай да опаковаш? Категорично, не! Необходимо е „практическо запознаване на работника или служителя с конкретните изисквания за безопасното изпълнение на трудовата дейност“. Провежда се на работното място, преди да бъде възложена самостоятелна работа. Както се досещате, това вече е инструктаж на работното място (чл. 13 от Наредба РД-07-2). И още нещо много важно – Драган трябва да бъде допуснат до самостоятелна работа от съответния ръководител. За целта ръководителят трябва да се убеди, че работещият познава правилата за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, отнасящи се за извършваната от него дейност. А допускане до самостоятелна работа съгласно наредбата се прави само след инструктаж на работното място!
Направих си труда да потърся становища на експерти от МТСП по сходни казуси в рубриката им „Въпроси и отговори“. И там се изразява мнение, че при промяна в изпълняваната работа следва да се проведе инструктаж на работното място.
Конкретен коментар съм приложил отново в „ЗБУТ – Хипермаркет“, секция „Полезна информация“.
Още по темата:
Документиране на инструктажите
Извънреден инструктаж при няколко основания