Обнародваха промени в Наредба № РД-07-2, за електронно документиране на инструктаж ще се изисква електронен подпис
От 01.04.2024г. до 02.05.2024г. бе проведено обществено обсъждане на изменения и допълнения в Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. За съдържанието им ви информирах в публикацията „Обсъждат се промени в Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за периодично обучение и инструктаж“.
В Държавен вестник, бр. 54 от 25.06.2024г. измененията и допълненията бяха обнародвани. При общественото обсъждане се направиха редица предложения за промени, но Министерството на труда и социалната политика (МТСП) се аргументира, че те не се приемат, и останаха текстовете, които бяха първоначално предложени от министерството.

Някои акценти:
- Допълва се текст, че формите за провеждане на инструктажите по безопасност и здраве при работа са присъствена и дистанционна.
- Едновременното провеждане на начален инструктаж и инструктаж на работното място ще се допуска и при извършване на работа от разстояние.
- Въвеждат се нови текстове, регламентиращи дистанционната форма на провеждане на инструктажите по безопасност и здраве при работа чрез средствата на информационните и комуникационните технологии. От работодателя се изисква да разработи и утвърди правила, с които се определят видът на информационните и комуникационните технологии за провеждане на инструктажите по безопасност и здраве при работа, както и редът и условията за използването им. Работещите трябва да бъдат запознати с правилата преди провеждане на инструктажа.
- Дават се изискванията към електронния документ за документиране на проведен инструктаж. В този случай се въвежда подписване с усъвършенстван или квалифициран електронен подпис, който се осигурява за сметка на работодателя, и се съхраняват в трудовото досие на работещия.
- Отпада изискването за издаване на служебна бележка при провеждане на начален инструктаж.
- В замяна на „опасни химически вещества и препарати“ се въвежда понятието „опасни химични агенти“, което е определено в § 1, т. 2 от допълнителната разпоредба на Наредба № 13 от 30.12.2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични агенти при работа (ДВ, бр. 8 от 2004 г.).
- Има малки промени и в приложенията, например в инструктажните книги вече ще се вписват само името и фамилията на инструктираното лице, вместо име, презиме и фамилия.
С пълния текст на измененията и допълненията можете да се запознаете ТУК.
Измененията и допълненията влизат в сила три месеца след обнародването в Държавен вестник, т.е. от 27.09.2024г.
В нашата електронна библиотека „ЗБУТ – Хипермаркет“ дотогава ще бъдат достъпни за безплатно ползване двата варианта на Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. – старият и новият.
Не сте наясно какво да правите с инструктажните книги на хартиен носител от стария образец след 27.09.2024г.? Отделете минута-две за публикацията ми “Хартиените инструктажни книги от старите образци могат да се ползват до запълването им”.
Кратък „Коментар на водещия“.
Възловият момент в промените е, че нововъведеното дистанционно провеждане на инструктажите по безопасност и здраве при работа е допустимо само при подписване с усъвършенстван или квалифициран електронен подпис, който се осигурява за сметка на работодателя, ако този инструктаж ще бъде документиран в електронен документ. (Естествено, ако след дистанционния инструктаж подписите се полагат в хартиена инструктажна книга, електронен подпис не е нужен. Не ми е ясно каква организация трябва да се създаде за това, но… Да му мисли работодателят при писането на правилата…).
Според становището на МТСП „Изискването за подписване с усъвършенстван или квалифициран електронен подпис е във връзка със защита правата, произтичащи от задължението за информиране за опасностите по време на работа, както на работника или служителя, така и на работодателя, вкл. и по съдебен ред. Предложението е обсъдено с МЕУ и е прието от социалните партньори…“. Накратко – работодателите са се съгласили да осигуряват за своя сметка електронни подписи. А ако вашият работодател не е съгласен – хартиените инструктажни книги са си валидни.
Мнозина очакваха по-добро регламентиране на необходимостта от ежедневен инструктаж при работата с опасни химични агенти. Уви, не се случи… Цитираното приложение на Наредба 13 съдържа близо 550 наименования. Там са и етиловият алкохол, и бензинът, и ацетонът… Трябва ли да се провежда ежедневен инструктаж, ако в началото на работния ден заредим косачка с бензин? Ако почистваме или дезинфекцираме инструмент с етилов алкохол? Ако лакочистителят, ползван в салона за красота, съдържа ацетон? А почистващите препарати, с които работят хигиенистките? А маслата в автосервизите? Но… да спрем до тук. Всичко остава, както си е (а вие най-добре си знаете как е)…
Още по темата:
Хартиените инструктажни книги от старите образци могат да се ползват до запълването им
Електронно документиране на инструктаж, проведен присъствено?

