
Лятно часово време – да или не?
Два пъти годишно – през март и октомври, темата за лятното часово време разбунва духовете за кой ли път.
Публичното пространство се изпълва със стотици “за” и “против”: от тревогите на животновъда “Как да обясня на кравата, че трябва да я издоя един час по-рано”, през стреса на родителите, будещи недоспалия наследник, до оптимизма на евродепутата “Всяка седмица превъртам часовника по два пъти, пътувайки между Брюксел и София, и нищо ми няма”…
Този бич за обичащите да си поспиват е въведен през Първата световна война. У нас идеята е претворена в реалност през 1979г.
С аргумента за икономия на свещи, газ, електроенергия и т.н. много страни по света една след друга възприемат нововъведението. След това поетапно се отказват – Аржентина, Турция, Сингапур, Русия, Армения, Египет…
Темата за отпадане на лятното часово време многократно е поставяна за обсъждане на различни нива и в Европейския съюз. Аргументите – минимални (или почти никакви) икономически ползи срещу доказано нарастване на здравословните проблеми, особено в дните след превъртане на стрелките напред.
Нарушеният цикъл на съня влияе негативно и върху трудовия процес, особено при работещите на смени. Има проучвания, съгласно които нарушаването на биологичния ритъм води до увеличаване на броя и тежестта на трудовите инциденти…
В своя резолюция, приета на 08.02.2018г. (384 гласа „за“, 153 „против“ и 12 „въздържал се“) евродепутатите призовават за задълбочена оценка на настоящата смяна между зимно и лятно часово време и ревизия на режима, ако е необходимо.
Предвид засиления обществен интерес Европейската комисия наскоро започна проучване на мнението в държавите членки дали хората искат запазване или премахване на лятното часово време.
Анкетата може да бъде попълнена до 16 август т.г. на всички езици в общността на страницата на Комисията.
Към анкетата >>> (Срокът за гласуване вече изтече… 🙁 )
Аз дадох своето мнение, а вие?
=====================================
В допълнение:
По информация от вестник Вестфаленпост от 29.08.2018г. в допитването са взели участие около 4 600 000 души. Над 80% от тях са против ежегодното превъртане на часовника…