
Медицински прегледи
Както бе споменато в предходни публикации от поредицата “ЗБУТ – Азбука“, една от отговорностите на работодателя е свързана с проследяване на здравното състояние на работещите. Това се изисква с цел недопускане на трудови злополуки, аварии и други инциденти вследствие здравословни проблеми.
Тук ще разгледам по-подробно изискванията към организацията и провеждането на тези прегледи, които са важен елемент за осигуряване на ЗБУТ (здравословни и безопасни условия за труд).
Медицински прегледи – нормативни изисквания.
Съгласно Кодекса на труда всички работещи трябва да преминават медицински прегледи.
Действащият към момента подзаконов нормативен акт, уреждащ материята, е НАРЕДБА № 3 от 28.02.1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците.
Не, не е техническа грешка – годината на обнародване е 1987. От няколко години се подготвя нова наредба, но все още няма яснота кога ще види бял свят. А дотогава ще спазваме изискванията на действащата, като си затваряме едното око за някои вече неактуални текстове…
Медицински прегледи – видове.
За фирмата, в която работим или постъпваме на работа, е важно както здравословното състояние на персонала, започващ работа, така и промените в това състояние през годините.
Ето защо нормативно регламентираните прегледи са два вида:
- предварителни – дават информация за годността на лицата с оглед на здравословното им състояние да изпълняват определена професия;
- периодични – тук се цели диагностициране на ранните форми на заболяванията и разкриване на рисковите фактори за възникването на масово разпространените и на социалнозначимите болести; елемент от тези прегледи е и проследяването на здравословното състояние на лицата, работещи при вредни условия (например шум).
Обхватът на прегледите зависи от спецификата на извършваната работа. За работещите в офис той е един, за полагащите нощен труд в производствено предприятие – друг. Незаменим помощник на работодателя в случая е службата по трудова медицина (СТМ), която трябва да предложи необходимите прегледи за отделните работни места / длъжности.
Предварителни медицински прегледи.
На такива прегледи подлежат:
- новопостъпилите;
- лицата, преминаващи на друга работа, свързана с вредни фактори и рискове;
- лицата, прекратили трудови правоотношения за повече от три месеца.
Накратко – ако счетоводителят бъде преназначен пак в администрацията, но като касиер, не е нужно отново да преминава преглед. Но ако за повече пари желае да се премести в производството, където ще работи със строително-монтажен пистолет, задължително го изпращаме на преглед, защото дейността има противопоказания – заболявания на периферната нервна система, липса на зрение на едното око или нарушена зрителна острота, артериална хипертония и др.
Документирането става в карта за предварителен медицински преглед.
Тя се закупува от работодателя и се предоставя безплатно на кандидата за постъпване във фирмата с попълнена начална (т.н. паспортна) част и подписана от съответното длъжностно лице.
Важно: Не забравяйте да информирате лицето на какви прегледи от какви медицински специалисти трябва да мине! Не го ли направите, ще получите формално попълнена карта от личния лекар с текстове “не съобщава”, “без оплаквания”, “здрав”, която едва ли ще помогне на СТМ да прецени доколко здравословното състояние съответства на изискващото се за длъжността. А с това да си докарате неприятен инцидент, ако укритото сърдечно заболяване причини внезапно прилошаване на десет метра над земята…
Периодични медицински прегледи.
Какво да разбираме под периодични? Какво обхващат? На колко време се извършват? Кой плаща за тях?
Започваме отзад напред. Прегледите са за сметка на работодателя. И са задължителни (това е видно и от името на Наредба 3). За обхвата и съдържанието им търсете съдействие от обслужващата предприятието ви служба по трудова медицина. Те имат лекар, който е “в час” с изискванията за различните професии и длъжности.
А защо да плащаме на лекари или медицински центрове да ни преглеждат, щом СТМ има лекар? Това бе изяснено в публикацията за СТМ, но ще повторя – службата по трудова медицина няма правомощия да провежда медицински прегледи и изследвания!
Реално към НАРЕДБА № 3 от 28.02.1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците има няколко подробни приложения, регламентиращи противопоказните заболявания и изискванията към лекарите-специалисти. Но моят съвет е – нека те да се четат и тълкуват от СТМ. Особено ако фирмата ви е малка и нямате подготвено длъжностно лице по безопасност и здраве при работа.
Относно периодичността – тя е точно регламентирана в Наредба 3:
- за лицата на възраст до 18 години прегледите са ежегодни;
- за тези от 18 до 40 годишна възраст прегледите се планират и провеждат веднъж на 5 години;
- ако имате персонал над 40 години – периодичността на прегледите е 3 години;
- лицата в контакт с производствени вредности се преглеждат в зависимост от вредностите.
Нека уточня – тези срокове са максимални и не бива да се превишават. Ако предприятието има добри икономически показатели и отговорен мениджърски екип, не е проблем да финансира ежегодни прегледи за всички.
Медицински прегледи – документиране.
Както споменах по-горе, резултатите от предварителния медицински преглед се оформят в специална карта. При необходимост, към нея може да има и приложения (електрокардиограма, резултати от изследвания…).
За констатациите от периодичните прегледи всеки лекар-специалист издава конкретно заключение.
Цялата документация от прегледите се предоставя за обработка на СТМ, чието задължение е да изготвя и поддържа индивидуални здравни досиета на персонала.
По резултатите от прегледите за всеки работещ СТМ съставя и предоставя на работодателя персонално заключение относно пригодността му да изпълнява даден вид работа.
В случай, че прегледът на конкретно лице показва критични отклонения в здравословното състояние, СТМ трябва да извести личния му лекар.
Друго задължение на СТМ – да изготви обобщен анализ на здравното състояние на персонала по резултатите от периодичните медицински прегледи. Съдържанието на документа е нормативно регламентирано. Внимателният прочит на анализа и препоръките към него би помогнал на работодателя да подобри състоянието на трудовата безопасност във фирмата. (В ковашко-пресовия цех са открити лица със симптоми за увреждане на слуха – правени ли са замервания на ФРС – шум, осигурени ли са ЛПС – антифони?)
Анализът се предоставя на КУТ / ГУТ за разглеждане и обсъждане.
Още по темата:
Променят наредбата за медицинските прегледи?
Мога ли да откажа периодичен медицински преглед?
Отделете време и за останалите публикации от поредицата “ЗБУТ – Азбука” 🙂