Site icon ЗБУТ за начинаещи и не само за тях!

Нарушения, довели до трудова злополука при демонтаж на климатична система

За всяка трудова злополука си има конкретни причини. На сайта на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) са поместени материали от проверки в резултат на трудови злополуки. Ще ни бъде от полза да се запознаем с констатациите от такива проверки, за да сме наясно какви са евентуалните пропуски, които потенциално биха довели до трудова злополука. И не на последно място – за какво биха ни проверили контролните органи на инспекцията по труда, ако трудова злополука сполети и работещи в нашето предприятие.

Днес ще ви представя информация за една конкретна тежка трудова злополука, случила се при демонтаж на климатична система.

Обстоятелства, при които възниква злополуката.

Двама сервизни техници имат за задача да демонтират две климатични системи на трети етаж. Демонтират първата и се заемат с втората. Възниква проблем – не могат да отворят прозореца за достъп до външното тяло и затова свалят стъклопакета. Разкачат тръбите от външното тяло и започват демонтаж на вътрешното. Налага се единият техник да напусне помещението за кратко. Когато се завръща се оказва, че другият техник не е в помещението. Техникът поглежда през прозореца и вижда колегата си паднал на земята. Извиканият спешен екип констатира смъртта на лицето.

Причини за злополуката и нарушени нормативни актове.

По време на проверката са констатирани и други нарушения на трудовото законодателство, които в конкретния случай нямат отношение към трудовата злополука.

 

Още по темата

Трудова злополука

 

Exit mobile version